Metistec Alüminyum Enjeksiyon Kalıpları

 


Çözüm Yollarından Önemli Bir Tanesi..


Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Kalıplarında Alüminyum Kalıba Neden Yapışır?

Yüksek basınçlı metal enjeksiyon kalıplarında sarma, yapışma problemi ile çok sık karşılaşılır. Bu sarmanın temel nedeni, aluminyumun çeliği korozyona uğratmasıdır. Alüminyum, demire karşı özellikle 720 C sonra hızlı bir şekilde atakta bulunur.  

Yüksek basınçlı dökümde aluminyum, başta pimler olmak üzere, kalıbın üzerine sarmalar / yapışmalar yapıyorsa; Yapılması gereken aluminyum ile çelik arasındaki teması kesmek ya da aluminyum sıcaklığını olabildiğince aşağı çekmek olmalıdır. Doldurma ya da sızdırmazlık problemleri nedeniyle sıcaklık düşmüyorsa, aluminyum ile çelik arasına bir engel koymak gerekir.  

Bu engel de günümüzde fiyat/performans paydasında baktığımızda ucuz ulaşılabilir olan yüzey hazırlama işlemleriyle beraber PVD kaplama olabilir.  

Çünkü en basit örnekle pimler koptuğunda veya kırıldığında kalıp sıkışabilir, kalıbın içine düşüp kalıbın ezilmesine yol açabilir. O yüzden sarma problemini öngörüp duplex PVD kaplamalı pim kullanmak gerekir.  

Ayrıca çekirdek, maça ve diğer kalıp parçalarında yüzeyi sarma/yapışmaya karşı korumak için Duplex PVD kaplama en doğru tercihdir.