Kalıplarda PVD Kaplama

Metistec Kalıplarda PVD Kaplama

Metistec Metal olarak kalıp uygulamalarına göre katodik ark teknolojisine sahip büyük ölçekli fırınlarımızın avantajlarını kullanarak bir çok farklı kompozisyonda PVD kaplama hizmeti sunuyoruz.
Sektörel bazlı ve uygulama koşulları özelinde geliştirdiğimiz PVD kaplama proseslerimiz; kaplama öncesi ve sonrası tekrarlanabilirliği sürekli işlem adımlarımız sayesinde çalışma performansınızı en üst düzeye çıkarıyoruz.
Kalıplarda PVD kaplama ile kalıp ömür artışlarının daha fazlası için ayrıca müşterilerimiz özelinde süreç analizi yaparak daha fazla geliştirme sağlamayı hedefliyoruz.

PVD Kaplamanın Avantajları

  • İnce film (2-8 mikron kalınlık) tabakasıdır
  • Yüksek sertlik (2500- 4500 HV) kazandırır
  • Yüzey formu boyunca yüzeye çok iyi yapışma özelliğine sahiptir
  • Yüzeyi çok iyi korur
  • Hassas işlenmiş çelik yüzeyine kıyasla sürtünme katsayısını düşürür
  • Korozyon direncini arttırır
  • Bozunma dayancı sıcaklıkları / oksidasyon sıcaklıkları yüksektir

Kalıplarda PVD Kaplamanın Avantajları

Kaplama proses sıcaklığı 500°C altındadır böylece yüksek sıcaklık menevişi görmüş kalıp çeliklerinde ölçü değişimi olmaz

Kaplama ile yüksek sertlikte ve kalınlığı 2 – 8 µm aralığında ince film tabakasını yüzey formu boyunca oluşturulur, sertlikler 4500 HV ye kadar. Böylece kalıbın aşınma, sarma – yapışma direncini yüksek oranda arttırırız

Duplex işlem olarak adlandırdığımız özel difüzyon prosesleri ile PVD kaplama kombinasyonu yapıldığında, kalıplarda sarma- yapışma direncini arttırmak haricinde kalıp yüzeyinde özellikle oyuntulu aşınma (abrazif aşınma, kavitasyon) direncini çok daha iyi seviyelerde arttırırız.

PVD Kaplama ile kalıp yüzeyinde düşük sürtünme katsayısı (çelik yüzeyine kıyasla) sağlanır, böylece iş parçasının kalıptan çıkarılmasında avantaj sağlar ve hız kazandırır. Kalıp çevrim sürelerinin düşürülmesine katkı verir.

Çok katmanlı, Multilayer , uygulandığında her katman farklı kombinasyonlarda olabilir (örneğin Nitrür ve Karbon bazlı gibi) bunun sonucu olarak kalıp yüzeyinde oluşabilecek çatlakların belirginleşmesi(derinleşmesi) ertelenebilir.

Kalıp kaplama tekrarlanabilirliği yüksek bir proses olup her defasında aynı proses performansı kalıplar özelinde sağlanabilir.

DUPLEX PVD KAPLAMA

Kaplama SerisiKaplama Bileşimi RenkSertlik (HV 0.05)Sürtünme katsayısı **Kalınlık (μm)OBS (°C) *Genel ÖzellikleriUygulama Önerileri Kalıp
MoldPlus
ColdPlus
CrN / CrCNGümüş Gri2000±200
2300±200
0,30 / 0,252 – 8600°C*Yüksek aşınma direnci (adhezif türde yani sarma- yapışmaya karşın yüksek dirençli ) ve düşük sürtünme katsayısını birarada bulundurur. *Düşük kaplama iç gerlimine sahiptir * Kaplamanın yüzeye yapışma kabiliyeti ve kuvveti çok yüksektir * Korozyona karşı dirençlidirPlastik enjeksiyon kalıplarında ; Soğuk iş uygulamalarında formverme-sıvama kalıplarında (sıvanan iş parçası; özellikle demir - dışı sac örneğin sac hammadesi Alüminyum, Pirinç, Bakır vb. )
MoldPlus
ColdPlus
TiNAltın Sarısı2400±2000.62 – 4500 °C*Yüksek aşınma direncine sahiptir ( Abrasif aşınmaya karşın direnci yüksektiir - çizilmeye karşın yüksek dirençlidir) . * Bio uyumluluğu vardır.Plastik enjeksiyon kalıplarında ( genellikle kalıbın ayna polisaj yüzeyleri varsa plastik parça şeffaf - görsel ise) ; Soğuk iş uygulamalarında basit kesme kalıplarında
MoldPlus
ColdPlus
TiCNMavimsi Gri3300±5000.32 – 4400 °C*Yüksek aşınma direnciyle beraber düşük sürtünme katsayısına sahiptir ( Abrasif aşınmaya karşın dirençli )Plastik enjeksiyon kalıp ve parçalarında (özellikle çelik yüzeylerin bir biri üzerinde çalıştığı yerlerde - boru iticilerde vb.); Soğuk iş uygulamalarında kesme ve formverme-sıvama kalıplarında (iş parçası demir bazlı ise)
ColdPlusTiSiNBronz3900±5000.52 – 41000 °C*Yüksek derecede sıcak aşınma ve soğuk aşınma direnci özelliğini vardır. *Nanokompozit yapısı gereği kaplama tabakasının tokluğu yüksektir. * Kaplama kalınlığı sınırlıdır.Soğuk iş uygulamalarında hassas kesme (kesme boşluk toleransı düşük kalıplarda) , koparmalı kesme ve derin formverme-sıvama kalıplarında (iş parçası demir bazlı ise)
MoldPlus
ColdPlus
TiCrSiNKoyu Altın Sarısı3700±2000.32 – 8700°C*Çok yüksek aşınma direnci (hem adhezif türde; sarma-yapışma hemde abrasif türde ; çizilmeye karşın direnci çok yüksek ) ve düşük sürtünme katsayısınıda bununla beraber içerir. * Çok yüksek kaplama tokluğu ve mükemmel derecede kaplamanın yüzeye yapışma kabiliyeti vardır.Plastik enjeksiyon kalıplarında ( plastik iş parçası ; genellikle cam elyaf takviyeli aşındırıcı hammadde içeriğine sahipse) ; Soğuk iş uygulamalarında çalışma şartları zorlu derin formverme - sıvama kalıplarında (sıvanan iş parçası; * demir bazlı sac ve aynı zamanda düşük mukavemette ve/veya sac kalınlığı ince ise * Paslanmaz çelik sac ise * Çinko - galvaniz kaplamalı sac ise)
HotPlus
ColdPlus
TiAlN / TiAlSiNGül Kurusu3000±2000.45 – 8800°C*Yüksek kaplama tokluğu ile beraber yüksek sıcak aşınma direncine sahiptir.*Giriş seviyesi bir kaplama bileşimi olup geliştirilmiş nanokompozit formları vardır.Sıcak iş metal enjeksiyon kalıp ve ekipmanlarında, metal ekstrüzyon kalıplarında, sıcak formverme kalıplarında ; Soğuk iş uygulamalarında iş parçası sacın kalınlığı fazla olan formverme- sıvama kalıplarında
HotPlus
ColdPlus
AlCrN / AlCrSiNAçık Gri3300±3000.53 – 51100°C*Çok yüksek sıcak aşınma direncine sahiptir.*Sıcak sertliği diğer kaplama bileşimlerine kıyasla yüksek olup yüksek sıcaklıklarda kararlı yapısını korumakta mükemmeldir.Sıcak iş metal enjeksiyon kalıplarında erozyon(ergiyik metalin kalıp içindeki hızı) kaynaklı sıcak aşınma problemi olan pim, itici, sökülebilir geçme ve hareketli maçalarda, sıcak formverme kalıplarında ; Soğuk iş uygulamalarında hassas kesme ve kuru kesmenin olduğu kalıplarda (arayüzeyde oluşan yüksek sıcaklıktan kaynaklı sıcak sertlik özelliği önplana çıkmakatadır)
HotPlus
MoldPlus
ColdPlus
AlTiCrSiNKoyu Antrasit Gri3700±2000.54 – 81000°C*Mükkemmel sıcak sertlik , tokluk, yüksek sıcaklıkta kararlılık kombinasyonuna sahiptir. *Kalın kaplama tabakası oluşturulabilmesine rağmen iç gerilim düşük ve stabildir.Sıcak iş metal enjeksiyon kalıplarında sarma-yapışma problemi öngörülen çekirdek, sökülebilir geçme, pim, itici ve hareketli maçalarda, sıcak formverme kalıplarında, metal ekstrüzyon kalıp ve ekipmanalarında, sıcak pres dövme kalıplarında ; Plastik enjeksiyon kalıpları ve parçalarında ; Soğuk iş uygulamalarında koparmalı kesme ve zorlu derin formverme-sıvama kalıplarında (sıvanan iş parçası; demir bazlı sac ve aynı zamanda orta - yüksek mukavemette ve/veya yüksek kalınlığa sahip ise)
HotPlus
MoldPlus
ColdPlus
AlTiN / AlTiSiNAntrasit Gri3400±3000.72 – 4900°C*Yüksek sıcak sertlik ve tokluk kombinasyonuna sahiptir.*Kaplama kalınlığı sınırlıdır.Sıcak iş metal enjeksiyon kalıp ve ekipmanlarında, metal ekstrüzyon kalıplarında; ; Plastik enjeksiyon kalıpları ve parçalarında ; Soğuk iş uygulamalarında kesme kalıplarında
HotPlus
MoldPlus
ColdPlus
ZrN /ZrCNAçık Altın Sarısı2800±2000.41 – 5500°C*Düşük yüzey gerilimine, yüksek sertliğe ve kimyasal kararlılığa sahip bir kaplama çeşitidir. * Korozyona karşın dirençilidir.Sıcak iş Mg metal enjeksiyon kalıp ve ekipmanlarında; Plastik enjeksiyon kalıpları ve parçalarında ; Soğuk iş uygulamalarında demir- dışı hammaddenin (Alüminyum, Pirinç, Bakır vb) kesme ve formverme -sıvama kalıplarında
HotPlusFEXOY®Koyu Siyah1250±50_250-300500 °C*Çok kalın kaplama kalınlığı ile aşınma direnci ve katı yağlayıcılık yüzey özelliğine sahiptir. Sıcak iş sıcak pres dövme kalıplarında ve metal enjeksiyon kovanlarında
MoldPlusCOATPLUS®_900±100_30-40400 °C*Yüksek aşınma direncine sahiptir ( Abrasif aşınmaya karşı direnci yüksektiir - çizilmeye karşın yüksek dirençlidir)Plastik enjeksiyon kalıplarında genellikle kalıbın ayna polisaj yüzeyleri varsa plastik parça şeffaf/piano black - görsel ise.
MoldPlusCUBEPLUS® Gümüş Gri / Antrasit Gri2200±200
3400±300
0.32 – 4 (*20)600°C*Yüksek tokluk, korozyon direnci, düşük iç̧ gerilim, düşük sürtünme katsayısı, bakır-berilyum alaşımı ciçin yüksek aşınma direnci, yapışma ve sarma direnciCuBe2 - bakır-berilyum alaşımı plastik enjeksiyon kalıp çekirdekleri, maçaları , sıcak yolluk nozulları - (özellikle cam elyaf takviyeli aşındırıcı hammadeye karşı dirençli)
MoldPlus
ColdPlus
DLCPLUS® / a-C : MeSiyah1800±2000.11 – 3400°C*Yüksek kayma kabiliyetine ve çok yüksek adhezif aşınma direncine sahiptir. *Biyo-uyumlu ve yüksek korozyon direnci vardırPlastik enjeksiyon kalıplarının hassas ve kayar parçalarda aynı zamanda soğuk iş uygulamalarında azaltılmış yağlama ile kesme,delme ve formverme uygulamalarında (iş parçası ; demir-dışı alüminyum , pirinç, bakır vb. ise)

* OBS – Oksidasyon/Bozunma Sıcaklığı

** Sürtünme katsayısı (çeliğe karşın)


İş Talep Formu